Pěstujeme na zahradě

• Vzdělávání a práce na školních zahradách přináší výhody všem: lepší zdraví a celkovou pohodu dětí a žáků, více pozornosti ve třídě, lepší prospěch a silnější vazby na místní komunitu a prostředí. To jsou jen některé z výhod, jak zahradnictví může pomoci celé vaší škole růst.

A nepotřebujete k tomu ani obrovský pozemek, i maličký plácek za školou může být přetvořen na krásnou zahrádku pro pěstování bylin, salátů či ředkviček.  Některé školy v Anglii vytvořily na svých pozemcích dokonalé „farmy“, kde nejen pěstují zeleninu a ovoce, ale dokonce chovají slepice či prasátka. Kreativitě se meze nekladou.

Školní zahrádka může sloužit nejen tomu, aby se žáci dozvěděli, jak pěstovat některé bylinky či zeleninu, ale také k angažování kuchařek ze školní kuchyně k plánování setby těch druhů, které mohou následně použít při přípravě pokrmů ve školní kuchyni. Děti budou jíst čerstvou zeleninu s mnohem větší chutí, pokud budou vědět, že se sami podílely na pěstování.

Níže najdete spoustu informačních a vzdělávacích materiálů o tom, jak plánovat vytvoření zahrady, co a jak na zahradě dělat v různých ročních obdobích či jak využít zahradu ve vyučování.

A také zjistíte, že pokud požádáte o pomoc při tvorbě a pečování o zahradu rodiče či osoby z okolí školy, vždy budete mít dostatek dobrovolníků.

Metodické materiály pro pedagogy

Školní zelinářské zahrady - jak na to

Inspirace pro pedagogy, jak naplánovat, vytvořit a starat se o přírodní užitkovou zahradu při škole a učit žáky, jak si vypěstovat vlastní jídlo.

Metodické listy pro učitele základní a středních škol na téma Školní zelinářská zahrada, doplňující metodický text výše.

​Pracovní listy pro žáky: Příloha k metodickému listu č. 1: Vhodní a nevhodní sousedé a Příloha k metodickému listu č. 3: Co patří a nepatří do kompostu

​Pracovní listy pro žáky: Příloha k metodickému listu č. 4: Biologická ochrana rostlin

Kalendář je praktický návod, který učitelům pomůže rozvrhnout jednotlivé aktivity, na nic nezapomenout a radovat se z malých i velkých pěstitelských úspěchů na školní zahradě. Je rozdělen do jednotlivých ročních období, od zimy, kdy plánujeme a přemýšlíme o vhodných plodinách, přes jaro, léto až po podzim, který ukončuje pěstitelskou sezónu.

Jak zapojit veřejnost do školních aktivit

Akce zaměřené na zapojení rodičů a veřejnosti do pěstitelských a kulinářských aktivit.

Zapojení komunity přináší spoustu výhod. Rodiče, sousedé, místní podniky nebo místní samospráva mohou být zdrojem informací, poradenství, praktické pomoci nebo finanční podpory.

Doporučujeme další zdroje metodických materiálů:

Zahrada, která učí - Tato publikace má za cíl nabídnout učitelům zakladních ale i středních škol praktické informace při budování školní zahrady. Ale vytvořit zahradu nestačí, musíme v ní umět učit. Proto se dvě třetiny této příručky zabývají právě výukou v zahradě.

Metodické materiály pro výuku na školní zahradě

Nabízí: Chaloupky o.p.s., Kněžice 109, 675 21 Okříšky, Tel.: +420 567 213 662 info@chaloupky.cz

Můžete využít také materiály z projektu Zemědělství žije

Programy pro žáky ze škol v Brně a okolí v Otevřené zahradě Nadace Partnerství: ​

Chov zvířat ve školách: metodický materiál pro učitele, Dana Kellnerová, vydala Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání, Brno 2013.

Doporučujeme lektory a jejich semináře:

Chaloupky o.p.s.:

Dana Václavíková:

Jak vytvořit a provozovat školní užitkovou zahradu

Jako registrovaná škola najdete níže příklady našich pomůcek. Pokud ještě přihlášení do programu nejste, registrujte vaši školu a získáte plný přístup ke všem materiálům.