Jedeme na farmu

 • Pokud se dítěte zeptáte, odkud pochází jídlo, které jí, často uslyšíte „Ze supermarketu!“  

  Pokud dostaneme děti do přírody a necháme je zažít skutečný den na statku, pomůžeme jim poznat, odkud potraviny opravdu pocházejí. Navíc jim umožníme úžasný zážitek, ze kterého si odnesou dlouhotrvající vzpomínky. Naším cílem je, aby všichni žáci navštívili fungující farmu alespoň jednou za školní docházku.

  Připravili jsme pro vás sadu materiálů, které vám usnadní proces plánování a organizace výletu na farmu. Materiály zahrnují vše od návodu na informační schůzku s farmářem, důležitá bezpečnostní a zdravotní upozornění, zajímavé aktivity, které můžete s dětmi na farmě dělat a otázky, které mohou žáci nebo učitelé zemědělci položit, až po aktivity, které váš výlet zhodnotí zpět ve třídě.  

  Výlet na farmu v okolí školy, spolupráce s místními zemědělci a zapojení se do práce na statku jsou vše příklady aktivit z programu Skutečně zdravá škola. Připravili jsme pro vás mapu prověřených vzdělávacích farem po celé republice, stačí si na mapě vybrat, které nabízí vzdělávací aktivity a programy pro školáky i děti ve vašem regionu. 

  Všichni farmáři z našeho seznamu s vámi rádi prodiskutují, jak farma funguje a jak návštěvu s žáky co nejlépe využít.  Navázáním dobré a dlouhodobé spolupráce s místním zemědělcem můžete nastavit pravidelný program návštěv v průběhu celého roku a pomoci tak žákům poznat přírodní cyklus od výsadby až po sklizeň.

  Některé školy dokonce zorganizovali vlastní školní farmářský trh, na který pozvali místní farmáře a řemeslníky, aby nabídli své produkty. Je to skvělý způsob, jak navazovat vztah s podnikateli ve vašem regionu a pomáhat žákům poznat, odkud potraviny pocházejí a kolik práce dá je vyprodukovat.  

  Návody pro učitele

  Jedeme na farmu: metodický materiál pro učitele

  Tento materiál je určen pro učitele či vedení škol, kteří mají zájem podpořit zdravé stravování zařazením spolupráce s místními farmáři a výrobci kvalitních potravin a aktivity na farmě provázat se školním vzdělávacím programem. Přináší návody, tipy a doporučení, jak plánovat a uspořádat návštěvu s žáky tak, aby to mělo maximální vzdělávací a výchovný efekt a zároveň byly dodrženy všechny bezpečnostní a hygienické prvky.

  Exkurze: Odkud pochází jídlo

  Metodický materiál pro učitele pro přípravu vzdělávací exkurze na farmu

  Příloha: Pracovní listy pro žáky využitelné při aktivitách na farmě

  Formuláře pro učitele

  Návštěva farmy učitelem před vlastním výletem

  Doporučujeme, aby pedagog farmu navštívil ještě před samotným výletem s žáky. Bude se tak moci seznámit s prostředím farmy, poznat farmáře, vyhodnotit rizika, která na žáky a studenty mohou na farmě číhat, a prodiskutovat zamýšlené cíle a aktivity. 

  Informace o výletu na farmu pro učitele a rodiče

  Tento formulář slouží k popisu nejdůležitjěších kontaktů a opatření pro úspěšné zvládnutí výletu na farmu s žáky. 

  Před výletem na farmu

  Předtím, než pojedete s žáky na farmu, zvažte realizaci výukových aktivit z tématu Příběhy jídla. Případně také z projektu Jeden svět na školách

  Jako registrovaná škola najdete níže příklady našich pomůcek. Pokud ještě přihlášení do programu nejste, registrujte vaši školu a získáte plný přístup ke všem materiálům.

Zpět na pomůcky

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací