Proč byste se měli jako rodiče zapojit

Jako rodič máte moc – každý měsíc platíte nemalé částky za stravování svého dítěte. Místní politici a ředitelé škol musejí naslouchat rodičům, kteří se aktivně angažují pro změny.

• Žádné změny se nestanou samy od sebe – pokud nebudeme změny aktivně požadovat, stávající situace se nezlepší.
  • Máte dovednosti, které škola potřebuje – nabídněte škole nebo sdružení rodičů své zkušenosti a dovednosti v oblasti tvorby zdravé kultury stravování.

Jak na to?

Abychom dokázali prosadit lepší stravování ve školách, potřebujeme vaši podporu. Níže najdete několik rad či tipů, jak nám můžete pomoci.

Buďte aktivní

Nejvíce nám pomůžete, pokud budete aktivní ve svém regionu. Informujte o programu Skutečně zdravá škola ředitele či ředitelku vaší školy. Ukázkový dopis najdete níže.

Spojte síly

Doporučujeme vám spojit se s dalšími rodiči na škole vašich dětí, zjistit momentální situaci, společně připravit vaši představu o možných zlepšeních a následně diskutovat s vedením školy. Sdružení rodičů může následně přerůst v akční skupinu pro zdravé stravování, která již má konkrétní úkoly a do které je zapojeno celé spektrum odpovědných osob, včetně zástupců žáků.

Ve vaší škole by měla být zřízena školská rada s povinným zastoupením rodičů. Je to prostředek, jak prosadit změny i v oblasti stravování. Ujistěte se, že téma zdravého školního stravování je v rámci práce školské rady řešeno.

Při vaší škole by také měla fungovat stravovací komise, kterou jmenuje ředitel školy a do které je potřeba nominovat zástupce aktivních rodičů. Členové stravovací komise mohou komunikovat s vedením školní jídelny, ochutnávat pokrmy a diskutovat o možnostech zlepšení. Prostřednictvím stravovací komise a sdružení rodičů iniciujte na vaší škole registraci do programu Skutečně zdravá škola. Pokud se vám to podaří, postupujte dále podle těchto 7 kroků.

Čerpejte informace

Využijte informací na webu Skutečně zdravá škola, případně se spojte s naším regionálním koordinátorem ve vašem kraji - podle svých vlastních možností s ním můžete spolupracovat na aktivitách v regionu.

Sdílejte informace

Sdílejte s námi své úspěchy. Pokud se vám podaří ve vaší škole jakékoli pozitivní změny, dejte nám o nich vědět buďto na facebook, nebo na e-mail