Co prosazujeme

K naplnění vize Skutečně zdravé školy je potřeba určitých změn v současném systému školního stravování. Co tedy prosazujeme?

Transformace školního stravování – detailní popis toho, co prosazuje Skutečně zdravá škola.

Níže krátký výčet bodů, které prosazujeme:

1. Aktualizaci státních výživových doporučení pro školní jídelny

Požadujeme revizi legislativních předpisů pro školní stravování – zejména vyhlášky 107/2005 Sb. o školním stravování MŠMT ČR. tak, aby odrážela nové poznatky v oblasti výživy dětí a udržitelného stravování. Sami nyní předkládáme 10 jednoduchých pravidel („Desatero školní kuchyně“), kterými by se mělo školní stravování řídit.

2. Zavedení programu Skutečně zdravá škola

Skutečně zdravá škola je komplexní program, plně integrovaný do života celé školy, který si klade za cíl vytvářet kulturu, jež si jídla váží, dokáže si je vychutnat a učí, odkud jídlo pochází a jak vzniká. Program využívá tématu jídla jako nástroje k zatraktivnění pobytu dětí ve škole – prostřednictvím radostného zážitku ze školního oběda a obohacením vzdělávání ve třídě o praktické vzdělávání na školní zahradě, návštěvy farem a lekce vaření.

Naším cílem je vytvořit a zajistit udržitelnost sítě škol, ve kterých je realizován program „Skutečně zdravá škola“. Do konce roku 2020 zavedeme program Skutečně zdravá škola (SZŠ) do nejméně 3 000 škol v České republice.