22 listopad 2017

Zemědělství žije

Autor: Základní škola Ladova Litoměřice

Zemědělství žije

Minulý rok jsme se nechali inspirovat k objednání přednášky Zemědělství žije, které pořádá Ministerstvo zemědělství. Přednáška byla skvělá, tak jsme ji letos objednali opět, tentokrát pro šesťáky a deváťáky.
V první části přednášky, která byla čistě teoretická, se žáci dozvěděli o trendech moderního zemědělství a co tento obor obnáší.

Během prezentace si prošli stručným historickým vývojem zemědělství u nás a ve světě a při této příležitosti se jim přednášející snažil vyvrátit mylné představy o tomto oboru, získané z různých filmů a vyprávění.

Zjistili, že tento obor je vysoce moderně orientované, využívá nejmodernějších technologií a autonomních systémů, které se starají o řízení převážné části výroby nebo produkce.
Zjistili také, že např. zemědělské stroje jsou vybaveny mnohem lepšími palubními počítači než mám leckterý moderní osobní automobil a že spousta činností se řídí automaticky nebo pomocí satelitního řízení na dálku.

Také v živočišné výrobě objevili, že hospodářská zvířata jsou při svém chovu velmi pečlivě kontrolována moderními přístroji detekujícími např. jejich životní funkce a vitalitu a na základě těchto informací dochází k automatickému přídělu stravy a dalších potřebných živin a doplňků. Některé kravíny mají pro své krávy dokonce vodní lůžka.

Žáci teď již vědí, že v tomto oboru hraje výpočetní technika nejpřednější roli a v moderním zemědělství má nezastupitelné místo.

Druhá část byla praktická, děti ve skupinkách určovaly plodiny, poznávaly semena a zemědělské stroje. Celou dvouhodinovku pak zakončily dojením umělé krávy.

Opět to bylo super, takže se těšíme zase příští rok.

Dana Hojdarová, Jan Dumont

Zpět na aktuality

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací