11 říjen 2017

Školička Kamarád místem setkávání pedagogů

Autor: Školička Kamarád Nové Veselí

Ekopsychologie souvisí s našim vztahem k přírodě a jak se v ní cítíme, chováme, proč je nám něco blízké a proč nám i něco vadí. Slovy odborníků se jedná o psychologické, spirituální a terapeutické aspekty vztahu mezi člověkem a přírodou, zaměřuje se na otázky životního prostředí a na odpovědnost za ochranu přírody a jiných druhů. ...

Seminář s odborníkem na ekopsychologii PhDr. Janem Krajhanzlem se tentokrát konal v naší školičce v rámci MAP RV ORP Žďár nad Sázavou. Seminář možná svým obsahem některé účastníky překvapil, myslím, že mnoho z nás neví, co si pod pojmem ekopsychologie má představit. Po tomto semináři si mnoho z nás ujasnila některé informace a poznatky, některé jsme se ujistily o správnosti cesty vzdělávání dětí v přírodě prožitkem. Někdy se možná zbytečně zaměřujeme u dětí předškolního věku na předávání informací, aby byly ve škole připraveny, a ono by stačilo dopřát jim zažívat v přírodě dobrodružství. To, jestli poznají šišku smrku od borovice, se naučí i ve škole, ale jen v předšklním období si umí "užít" přírodu a pobyt v ní svobodně, bez různých obav, strachů, nelibých pocitů apod. Projít se blátem, aniž mám strach z ušpinění, cáknout do kaluže, aniž si řeknu - co na to máma?, jít do lesa, aniž budu mít strach z klíšťat a cizích lidí...V přírodě se má jjak dítě, tak dospělý člověk cítit svobodně, má dobít baterky, relaxovat, zvyšovat svoji motoriku a objevovat.

Pro účastníky semináře jsme připravili bohaté občerstvení, aby šly informace lépe do hlavy - děti udělaly bazalkové pesto a namazaly jej na bagetu, paní kuchařky dýňovou a řepovou pomazánku, také jsme upekli štrůdl a cuketové a dýňové řezy. Všem moc chutnalo☺

http://www.ekopsychologie.cz/

Zpět na aktuality

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací