15 listopad 2017

Profilace školy, zapojení do projektů

Autor: Mateřská škola Vídeň, příspěvková organizace

V současné době jsme zapojeni do projektu Zdravá školní jídelna a plníme program Skutečně zdravá škola, kterými jsme navázali na projekty předešlé, přesto však stále aktuální a oblíbené:

  • Zdravé pískání aneb hra na zobcovou flétnu jako prevence respiračních onemocnění;
  •  Zdravá záda na Vysočině aneb cvičení na gymnastických míčích a dynairech jako prevence špatného držení těla;
  • Zdravá abeceda aneb komplexní program pro prevenci nadváhy a obezity, pro aktivní život v mateřské škole.

Vše úzce souvisí s našimi strategiemi v oblasti životosprávy, jako je udržování zdravého prostředí mateřské školy a jejího okolí, vnitřní pohody, podpora zdravé výživy a zdravého pohybu, dodržování zásad zdravého životního stylu dětí, poskytování vhodného příkladu dospělých a zajišťování prevence civilizačních chorob a závislostí. Školní jídelna nakupuje čerstvé, předem nezpracované suroviny a potraviny od pěstitelů, chovatelů a výrobců s provozovnou ve vlastním regionu. Pokrmy v jídelním lístku odrážejí sezónnost a všechny sezónní suroviny jsou v jídelníčku jasně označeny. Děti získávají poznatky a praktické zkušenosti v oblasti pěstitelských činností a vaření. Do našich kulinářských a pěstitelských aktivit zapojujeme i rodiče, čímž posilujeme vzájemný vztah dítě → škola  → rodina. Mimo dalšího vzdělávání jak pro pedagogy, tak zaměstnance školní jídelny, se naše paní kuchařka podílí na tvorbě školních receptářů bezmasých nesladkých pokrmů, pokrmů pro dvouleté děti nebo medové kuchařky. V roce 2014 jsme její zásluhou získali ocenění Nejlepší školní jídelna.

Pro vytváření a udržování zdravého prostředí a vnitřní pohody významným způsobem podporujeme rozvoj emoční inteligence, která se týká schopnosti ovládat vlastní emoce, rozvoje empatie a postupného osvojování sociálních dovedností.

Vhodnými podněty se snažíme ovlivnit jednání dětí změnou jejich myšlení, podporujeme je v navazování nových vztahů, motivujeme je k dobrým výkonům, k optimismu, podporujeme jejich vytrvalost, radost, společně nacházíme význam humoru. Rozvíjíme efektivní způsob komunikace.

Nezapomínáme nejen na rodiče, ale i širší veřejnost. Kromě tradičních dnů otevřených dveří, besídek, rozloučení s předškoláky, či vystoupení pro důchodce, maminky a rodáky v rámci obce, se nám osvědčily takové aktivity jako Malý školkový maraton, aneb běhá celá rodina, společné zazimování školní zahrady, tematicky zaměřené vaření s rodiči i prarodiči. Tyto dlouhodobě plánované akce jsou pro všechny účastníky velkým očekáváním, a pro nás objektivní zpětnou vazbou.

Zpět na aktuality

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací