30 listopad 2017

Pečení perníčků

Autor: Mateřská škola Vídeň, příspěvková organizace

V úterý 28.11. nepekly ve školce jenom děti. Jako každý rok tu vídeňské maminky a babičky připravovaly perníčky do mikulášské nadílky pro všechny děti v obci, které ještě nepřekročily hranici deseti roků, celkem tedy pro padesát pět dětí.

Zkušené babičky perníkářky paní Ambrožová a paní Sedláková s paní kuchařkou perníky po obědě upekly. Potom se ve školce sešly některé maminky i starší sestřičky, které perníky zdobily bílkovou polevou. Nejenže, se do školky dostala předvánoční nálada a atmosféra, ale této aktivity si velice vážíme, neboť pomáhá posílení vzájemných vztahů mezi školou a místní komunitou. Perníčky dostanou i děti ve školce. Čert, Mikuláš a anděl přijdou s nadílkou pro hodné i zlobivce již v pondělí 4.12. po svačince.

Jelikož vídeňské perníčky mají svoji dlouholetou tradici, jsou velmi chutné a brzy po upečení změknou, opět přidáváme recept z našeho zásobníku.

Vídeňské vánoční perníčky

1kg hladké mouky, 40dkg cukru krupice, 15dkg medu, 6dkg Hery, 2 celá vejce, 2 žloutky, 1 polévková lžíce perníkového koření, 1 ½ polévkové lžíce kakaa, 12g sody, 1 ½ dl mléka. Po zchladnutí  zdobíme polevou z ušlehaných bílků.