01 duben 2019

Od zrníčka k bochníčku

Autor: Základní škola a Mateřská škola s polským vyučovacím jazykem Żwirki i Wigury Těrlicko

Chléb je základní pokrm, bez kterého si asi neumíme prostřený stůj představit. Naše děti sledovaly složitou cestu vzniku chleba od zrníčka v půdě, přes práci na poli, ve mlýně a samotné pekárně. Sami si namlely mouku, udělaly kvásek a upekly z něj svůj vlastní kváskový chléb.

Děti Základní školy a Mateřské školy s polským vyučovacím jazykem Żwirkii Wigury Těrlicko spolu s kamarády ze základní školy z Polska realizovaly program ukazující složitou cestu vzniku chleba, která vede od malého zrníčka až na náš prostřený stůl, který si bez chleba neumíme představit.

Děti se naučily rozlišovat základní obilniny a seznámily se s dávno zapomenutými zemědělskými postupy. Porovnávaly proces pečení chleba kdysi a dnes. Sami si namlely mouku na mlýnku na obilí. Naučily se dělat kvásek a pak si z něj sami upekly kváskový chleba. Děti si uvědomily, co námahy se skrývá za jeho přípravou, a že vše začíná už v půdě od zrníčka přes práci na poli, ve mlýně a následně v samotné pekárně.

A závěrem jsme si všichni na upečeném chlebu samozřejmě i pochutnaly. A musíme říct, že se nám moc povedl.