11 leden 2019

Domácí zmrzlina

Autor: Školička Kamarád Nové Veselí

Děti ze třídy Koťátek se při povídání o zimě zaměřily na pokusy se změnou skupenství. Nejenom, že si vyzkoušely, co se stane se sněhem, když ho donesou do tepla. Zjistily, že když voda začne vařit, stává se z ní pára, nebo, že když nádobku s vodou necháme přes noc venku na mrazu, voda zmrzne a vyrobíme led. Děti si chtěly i něco dobrého uvařit. A i vaření je někdy takový pokus, kdy se mění skupenství použitých surovin.

No a co je lepšího na mlsání než zdravá domácí zmrzlina? Děti odměřovaly, přelévaly, vážily, strouhaly, míchaly, vařily a plnily formy. Také trénovaly svoji trpělivost, protože na konečný výsledek si musely počkat až do druhého dne, než zmrzlina v mrazáku zmrzla. To si ji po dobrém obědě od našich paní kuchařek náležitě vychutnaly.

Recept:

• 500 ml vody
  • 2 ks citronu
  • 5 lžic pudinkového prášku
  • cukr dle chuti

Citron omyjeme, kůru nastrouháme a šťávu vymačkáme. Do hrnce dáme vodu, citronovou kůru, citronovou šťávu a cukr, provaříme, potom přimícháme ve studené vodě rozmíchaný pudinkový prášek a uvaříme jako pudink. Zmrzlinu zchladíme. Dáme ji do formiček a do mrazáku, kde nám do druhého dne krásně zmrzne. Dobrou chuť☺