30 leden 2019

CHUTĚ CIZÍCH ZEMÍ

Autor: Mateřská škola MOZAIKA, odloučené pracoviště MŠ STUDÁNKA

CHUTĚ CIZÍCH ZEMÍ

Poslední lednovou středu roku 2019 se v naší školce uskutečnila akce pro rodiče s dětmi v rámci programu SKUTEČNĚ ZDRAVÁ ŠKOLA, a to pod názvem „CHUTĚ CIZÍCH ZEMÍ“ – kulinářská akce se zaměřením na zdravější varianty tradičních jídel. Za podpory a příprav všech učitelek ve školce mohli rodiče s dětmi projít 4 zeměmi a ochutnat specifické dobroty dané země a vyzkoušet si zajímavé činnosti související s daným státem. Bonusem bylo seznámení s metodou „Míčkování a ježkování“ s dětmi, kterou ochotně předvedla maminka - fyzioterapeutka z řad našich rodičů.

Děti mohly cestovat po školce s kartičkou v ruce a sbírat vlajky těchto zemí:

ANGLIE - ochutnávka anglických čajů s občerstvením v podobě typického sendviče s pomazánkou z červené řepy a různými zeleninovými variacemi. V této třídě děti viděly prezentaci anglické státnosti, včetně královny a vlajky, kterou si vymalovaly. Zde probíhala i výše zmíněná fyzioterapeutická chvilka s masážními míčky a ježky.

MEXIKO - ochutnávka speciality quacamole, typické pomazánky z avokáda a k tomu na „zobnutí“ ochucenou praženou cizrnu. Třídou zněly rytmy mexické hudby, děti si mohly zatancovat a nasadit na hlavu pravé sombréro, vykreslit Mexičana či najít rozdíly na obrázku s Mexičanem.

SLOVENSKO – ochutnávka bramborových lokšů se zelím, brynzou či povidly a k tomu ochutnávka typických ovčích sýrů, vybíraných tak, aby byly vhodné pro děti, tedy s minimálním obsahem soli. Také bylo nabízeno přímo neochucené kyselé zelí, na to se děti ovšem tvářily jakoby ho jedly. Po slovenských hodech si mohly děti vyrobit ovečku a nalepit jí srst. Hodně dětí vědělo, že z ní vzniká textilní surovina a babičky z vlny pletou svetr. Nakonec si všichni zatančili na slovenskou písničku pro děti a zopakovali slovenská slovíčka. HEJ?

ŠVÝCARSKO - úspěch zaznamenala sýrového ochutnávka fondue a sladká varianta – kvalitní čokoláda s vysokým obsahem kakaa. Dětem chutnala spíše sladká varianta, bavilo je napichovat různé druhy ovoce a namáčet ho do speciální nádoby pro fondue. Rodiče si spíše pochutnávali na sýrové variantě s tmavým pečivem.  A ani zde nechyběla prezentace země v podobě ukázek typických společenských her (např. hra s příznačným názvem Eiger = vrchol horského masivu Jungfrau ve švýcarských Alpách), nádobí do kuchyně či kravských zvonců.

Všem dětem se podařilo nasbírat na kartičku „Nasbírej všechny vlajky zemí“ samolepky vlajek, které jim v každé třídě paní učitelky nalepily za jejich ochutnání pokrmu a splnění aktivit. Děti si odnášely vlaječky, rodiče zase recepty.

Při odchodu u vchodových dveří někteří rodiče psali na společný arch papíru své zážitky a postřehy z právě proběhlé akce. Po celou dobu akce zněl školkou smích dětí a povídání rodičů. Děkujeme všem rodičům za pozitivní ohlasy.

Akce se zdařila, měla smysl, a proto už se teď těšíme na další společné odpoledne v naší školce.

Posíláme pár foteček a recept na quacamole!


 

AVOKÁDOVÉ QUACAMOLE

·         cibule

·         sůl

·         3 ks rajčata tvrdší, malé

·         česnek

·         citronová šťáva

·         2 ks avokádo zralé

Avokáda rozmačkáme v misce na kaši, přidáme nadrobno nakrájenou asi půlku cibule, na kostičky nakrájená rajčata, smícháme a dochutíme prolisovaným česnekem.

Zpět na aktuality

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací