10 leden 2019

Advent ve jménu českých tradic

Autor: MŠ Mozaika Jihlava, pracoviště MŠ U Dlouhé stěny

Společně prožité vánoční chvíle s rodiči s ochutnávkou školních pomazánek a s tvořením v duchu českých tradic.

Během prosince proběhly v jednotlivých třídách mateřské školy adventní tvořivé dílny v duchu českých tradic. K tvoření  byly použity jednoduché přírodní a snadno dostupné materiály, a také sezónní druhy ovoce a sušené plody, které představovaly v dobách našich předků jediné sladké mlsání pro děti .Rodiče spolu s dětmi vytvořili voňavé jedlé ozdoby na vánoční stůl do školky i do svých domovů podle tradičních postupů. Např. Svět, Zahrádku nebo pomerančový svícen. Využili jsme příležitosti a nabídli jsme rodičům ochutnávku pomazánek, kterou děti dopoledne samy připravily s paní kuchařkou a namazaly na nakrájené bagetky. Zde jsou dva z našich osvědčených receptů: 

Pomazánka z ovesných vloček s pažitkou

1 lžíci ovesných vloček namočíme do 1,5 dcl mléka. Na oleji zpěníme jemně nakrájenou cibuli, přidáme vločky, až je směs vydušená. Zalijeme 4 rozšlehanými vejci s trochou soli a mícháme do zhoustnutí. Ozdobíme pažitkou.

Pomazánka ze sojových bobů

250 g měkkých sojových bobů umeleme a smícháme s uvařenou 1 nastrouhanou mrkví a 1 menším celerem, přidáme 100 g strouhaného tvrdého sýra a na velmi jemno nasekanou cibulku. Ozdobíme pažitkou.

Zpět na aktuality

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací