14 červen 2014

Změny v Přerově, sdílíme zkušenosti

Autor: Zuzana Berková

Rodiče v Přerově se rozhodli měnit školní stravování. Sepsali podněty, kontaktovali jídelnu, hygienickou stanici a magistrát.

Milí rodiče, ráda bych se s vámi podělila o své zkušenosti ohledně zlepšování školního stravování. Syn navštěvuje prvním rokem mateřskou školu v Přerově, kam jídlo dováží školní jídelna. V jídelníčku mi od počátku vadily zejména časté uzeniny, sladká jídla a přesolené polévky. Později jsem zjistila, že "masové" vývary, které jsou zařazovány do jídelníčku jednou týdně, jsou z polotovaru. Narazila jsem na dva další rodiče, kterým nebyl jídelníček také lhostejný a rozhodli jsme se, že se pokusíme věci změnit. Vzhledem k tomu, že ústní jednání s jídelnou nemělo výraznější efekt, rozhodli jsme naše podněty pro zlepšení stravování sepsat. Dopis jsme poslali na vědomí kromě jídelny i Krajské hygienické stanici a magistrátu s tím, že žádáme uskutečnění společného jednání. To se uskutečnilo za přítomnosti ředitelky stravování, vedoucí stravování, nutriční specialistky, zástupkyně vedoucí odboru školství z magistrátu a tří rodičů. Byli jsme příjemně překvapeni, že ke zlepšení jídelníčku došlo již po sepsání našich návrhů. A výsledky jednání byly také pozitivní - masový vývar bude připravován z masa, do polévek nebude přidávána žádná vegeta ani jiná dochucovadla a nastane výrazné omezení solení. Do jídelníčku nebudou zařazovány žádné uzeniny kromě kvalitní šunky, sladké jídlo bude pouze dvakrát měsíčně a bude i více bezmasých zeleninových jídel. Jediná jídla připravovaná z prášku budou halušky a bramborové knedlíky. Jídelna nás velice příjemně překvapila tím, že má regionálního dodavatele zeleniny a ovoce, jakož i velice vstřícným přístupem. S rodiči plánujeme na podzim navázat na naše jednání dalším zhodnocením jídelníčku. A zatím to vypadá, že budeme pouze chválit. Hodně úspěchů v boji proti polotovarům přeje Zuzana Berková

Zpět na aktuality

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací