29 listopad 2017

Zdraví žáci a kvalifikovaní pedagogové prostřednictvím celostního systému školního stravování

Autor: Skutečně zdravá škola

Spolek Skutečně zdravá škola se od září 2017 zapojil jako partner do mezinárodního projektu s názvem „Zdraví žáci a kvalifikovaní pedagogové prostřednictvím celostního systému školního stravování (European healthy pupils and skilled educators via integrated school food systems – EPESS).

Prostřednictvím výměnných návštěv a webových seminářů umožní projekt učitelům sdílet nápady, metodiky a zkušenosti při zavádění celostního přístupu ke kvalitnímu školnímu stravování. Projekt také pomůže integrovat vzdělávání v oblasti výživy, vaření, pěstování na školních zahradách a návštěvy farmy do učebních osnov.

Cíle projektu:

  1. Inspirovat a motivovat pracovníky škol ke spolupráci a sdílení vědomostí o celostním přístupu ke školnímu stravování a vzdělávání o jídle,  
  2. Zlepšit dovednosti a zvýšit důvěru a kvalifikaci pedagogů v oblasti aktivit spojených se vzděláváním o jídle, pomoci k zavádění nových nebo vylepšených postupů směřujících k budování kultury zdravého stravování ve školách.  

Všech šest partnerských škol z České republiky, Dánska a Velké Británie čelí společným výzvám, pokud jde o zdraví dětí a jejich vzdělávání, zejména výzvám spojeným s obezitou. Všechny školy musejí reagovat na fakt, že řada dětí přichází do školy s nesprávnými stravovacími návyky z rodin. Učitelé jsou stále více zaneprázdněni „papírováním“ a proto mezi nimi existuje určitý odpor vůči úsilí o zlepšení výživy žáků.

Úkolem projektu bude proto zvýšit důvěru pracovníků partnerských škol prostřednictvím využití jejich znalostí a zkušeností. Při vývoji nových vzdělávacích nástrojů budeme využívat přístup „test and learn“ a povzbuzovat partnerské školy ke spolupráci s nepedagogickými partnery.

Do projektu jsou zapojeni tito partneři:

  • Soil Association, Velká Británie
  • UCL University College Lillebaelt, Dánsko
  • Skutečně zdravá škola, z.s., Česká republika

Za Českou republiku se do projektu zapojily dvě školy: Zakladní škola a mateřská školaANGEL v Praze 12 a mateřská škola Mateřinka Brno.

Projekt je financován z evropského programu Erasmus+. 

Zpět na aktuality

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací