26 listopad 2018

Veřejné stravování má své medailisty

Autor: Skutečně zdravá škola

Vaření ve světě závodních, školních či nemocničních jídelen nebo v domovech sociální péče patřilo dlouhou dobu k přehlíženým disciplínám. V posledních pár letech se dostává tato kategorie stravování do stále většího centra zájmu strávníků i odborné gastronomické veřejnosti.

Svědčí o tom i první ročník soutěže Nejlepší kuchař roku 2018 ve společném stravování, kterou uspořádala Asociace kuchařů a cukrářů ČR pro všechny kuchaře a kuchařky ze všech typů hromadného stravování.

V průběhu víkendu 10. – 11. 11. 2018 se v prostorách Makro akademie v pražských Stodůlkách utkaly o titul Nejlepší kuchař roku ve společném stravování více než tři desítky soutěžících. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích navržených tak, aby byla soutěž otevřena kuchařům ze všech typů zařízení společného stravování, ať už vaří pro děti ve školce, pro školáky, pro zaměstnance firem, pacienty v nemocnicích nebo pro klienty v domovech seniorů: nejchutnější svačinky v mateřských školkách, nejchutnější hlavní pokrm v základních školách, nejlepší racionální hlavní pokrm a nejlepší hlavní pokrm pro seniory 70+.

Smyslem kategorie Nejchutnější svačinky v mateřských školkách bylo ukázat, jak velká péče se věnuje se stravování dětí malých dětí a jak se tato pozornost promítá i do doplňkových jídel, jako jsou svačiny a přesnídávky. Soutěžní komisaři hodnotili nejen chutnost, ale i pestrost a výživou hodnotu pokrmů.

Z vítězství v kategorii Nejchutnější svačinky v mateřských školách se radovalo kuchařské duo z 23. MŠ Plzeň. Na druhém místě se umístil tým MŠ Petrohrad, bronzová medaile putovala k týmu MŠ Nové Město na Moravě. Ostatní soutěžní týmy skončily na 4. místě (22. MŠ Plzeň, MŠ Valdice, MŠ Hudcova Brno, MŠ Luže, MŠ Svratouch, MŠ Přeštice, 51. MŠ Plzeň).

V kategorii základních škol zvítězila Centrální školní jídelna Třebíč, z 2. místa se radovala ZŠ Valašské Klobouky, ze 3. místa 4. ZŠ Plzeň, na 4. místě skončily F-Gastro catering zařízení školního stravování, s.r.o., Vrchlabí, Centrální školní jídelna Lovosice, ZŠ Králíky, ZŠ Svitavy, Základní škola Plasy/Plzeň – sever, a dva týmy, které do soutěže nasadila jídelna ZŠ Český Brod.

Zdroj: tisková zpráva AKC ČR