21 prosinec 2015

V roce 2015 udělalo školní stravování obrovský krok dopředu

Ve školních tématech se za rok většinou považuje rok školní, my výjimečně budeme hodnotit ten kalendářní. Co se v roce 2015 podařilo zlepšit ve školním stravování?

Pilotní program Skutečně zdravá škola ověřen

V letošním roce se iniciativě Skutečně zdravá škola podařilo několik úspěchů. Na jaře jsme spustili pilotní ročník programu Skutečně zdravá škola na 15 školách a řada z nich se s kritérii programu velice zdárně vypořádala. Za pár měsíců se jim podařilo změnit školní stravování tak, jako se to někde nepodaří za celé roky.

Nejúspěšnější školy jsme ocenili na konferenci

Šest z patnácií pilotních škol dosáhlo na bronzový certifikát už během prvních měsíců fungování programu. Tyto školy jsme ocenili na velké konferenci o školním stravování, která se konala v říjnu na pražském magistrátu. Konference byla zaplněná do poslední židle. Jsme rádi, že je o kvalitní stravování dětí takový zájem.

Spustili jsme program Skutečně zdravá škola pro všechny školy

Školy, které program ověřovaly, dokázaly, že jsou jeho kritéria splnitelná i v českých podmínkách, a my jsme program od září mohli nabídnout všem školám bez omezení a v ostré verzi. Už na konci tohoto roku hlásíme více než 90 přihlášených škol, které chtějí zlepšit své školní stravování. Dvaceti tisícům dětí se tak od letoška začíná díky našemu programu zlepšovat jejich školní jídelna. Děkujeme za důvěru! Další školy se mohou hlásit kdykoliv v průběhu roku.

Ze školních automatů a bufetů zmizí nezdravé potraviny

Od vzniku iniciativy Skutečně zdravá škola jsme usilovali o omezení prodeje nezdravých potravin ve školách. Už na jaře 2015 se i díky společném tlaku nás všech podařilo zákaz prodeje nezdravých potravin prosadit. V únoru 2016 by podle našich informací mělo být vyhláškou konečně definované, co to nezdravá potravina je, a tedy už brzy by měly zmizet ze škol a měly by je nahradit zdravé alternativy. A my máme radost, že se podařilo prosadit skutečně zdravou vyhlášku.

Státní orgány postupně ozdravují školní jídelny

Změnu zastaralého a problematického spotřebního koše se i přes náš několikaletý tlak zatím prosadit nedaří. Stát si ale problém nezdravého stravování evidentně uvědomuje a doporučuje školám, jak vařit zdravě. Žádné z těchto doporučení státních orgánů bohužel není závazné a školní jídelny mohu i nadále vařit nezdravě, z polotovarů a s chemií. Kdo ale chce, může jako návod použít dva opravdu povedené dokumenty: Státní zdravotní ústav vydal metodiku Uzdravme svou školní jídelnu a Ministerstvo zdravotnictví vydalo Nutriční doporučení ke spotřebnímu koši. Oba dokumenty jsou rozhodně krokem správným směrem a jejich doporučení jsou až na detaily shodná s těmi, která prosazuje Skutečně zdravá škola už dva roky. Budeme rádi, když se z nich v budoucnu stanou závazná pravidla.

To vše jsou obrovské úspěchy, které můžeme slavit. Nicméně nás čeká ještě spousta společné práce.

Zpět na aktuality

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací