17 listopad 2017

Školení pro paní kuchařky ve škole v Žichlínku

Autor: Skutečně zdravá škola

Pro mnohé zaměstnance je pracovní sobota téměř k nepředstavení, obzvlášť když je dobrovolná. Není tomu tak ale v Základní a mateřské škole Žichlínek u Lanškrouna, kde se v sobotu 14. října sešlo hned několik z nich.

A co že bylo tím důvodem? Školení pro paní kuchařky. A především přání naučit se další nová zdravá jídla, která budou prospěšná pro jejich děti a žáky. Jídla, která budou reflektovat sezónu a budou připravena z čerstvých surovin, tedy bez použití polotovarů a zdraví škodlivých dochucovadel.

Velkým podnětem pro školení byl vstup školy do programu Skutečně zdravá škola, kterému se v Žichlínku již několik měsíců velmi věnují. V praxi to znamená, že se nejen zajímají o to, jaké suroviny nakupují a jak vaří, ale také třeba, jak dobře propojit téma jídla a zdravé výživy s výukou, jak zapojit děti do pěstování na školní zahradě a jak toto vše diskutovat s rodiči a širokou veřejností. Dobrá osvěta vně školy je nesmírně důležitá – rodiče by snahy školy měli podporovat, případně se přímo aktivně zapojovat, a jít tak svým dětem příkladem.

Školení vedla zkušená lektorka iniciativy Skutečně zdravá škola, paní Olga Chlápková, která je zároveň vedoucí školní jídelny ZŠ Waldorfské v Pardubicích a Mateřské školy Děvčátka Momo ve Slatiňanech. Má tedy zkušenosti s tím, jak nové pokrmy přijímají děti ve školce i ve škole. Jídla, která paní kuchařky učí, tak již prošla “testováním” a zkušenosti jsou ověřené.

Co se vařilo? Různé druhy příloh, hlavních jídel a dezertů, polévka, ať už ze surovin, jako jsou jáhly, bulgur, cizrna, sezónní zelenina a ovoce, ale i z těch méně tradičních, jako je žitná trhanka či seitan. Školení je interaktivní, takže předpokládá zapojení všech zúčastěných – v Žichlínku se kromě paní vedoucí a kuchařek  dala do vaření  i vedoucí mateřské školy a zapojil se i pan ředitel. Obrovskou výhodou školení je jeho konání přímo ve známých prostorech školní kuchyně.

Školení probíhalo ve velmi přátelské atmosféře, bylo vidět veliké nadšení učit se novému. “Určitě použijeme všechny dnešní recepty, líbí se mi, jsou použitelné a přijatelné pro naše děti. Mně osobně chutnalo všechno, nejvíc zapečené ovesné vločky s jablky a hruškami,” řekla vedoucí kuchařka Dana Šmidová.

A protože si ve škole nechtěli nechat ty uvařené dobroty jen pro sebe, pozvali na odpoledne rodiče, prarodiče a děti, aby ochutnali. A někteří opravdu přišli! V den, kdy sluníčko lákalo spíše k nějakému výletu nebo výlovu místního rybníka, tak oni přesto přišli. A že jim chutnalo!

Spolek Skutečně zdravá škola si je vědom toho, jak nesmírně důležité je právě nabyté zkušenosti postupně uvádět do praxe. Školy tak mohou využít možnosti kontaktování lektorky kurzu s žádostí o radu kdykoliv po jeho skončení. Posiluje se tím vzájemná spolupráce a také motivace paní kuchařek, že to, co dělají pro zdraví našich dětí, má smysl. A další nesmírně důležitou součástí je podpora kuchařek od vedení školy a pedagogického sboru podporou ve výuce či návštěvami farem, kde děti uvidí, odkud jídlo pochází; a také již zmiňovaná podpora rodičů. “Já jsem moc ráda, že naše škola přistoupila k programu Skutečně zdravá škola, protože si myslím, že je dobré, aby se děti už od malička učily, že se dá vařit dobře a zároveň zdravě,” řekla při degustaci nových pokrmů maminka Lucie Dulkajová.

U školy v Žichlínku vidíme ještě jeden velký zájem, a to v jejím zřizovateli obci Žichlínek, resp. jeho zastupitelstvu, které školení financovalo. Je tedy evidentní, že i lidé v obci chtějí pro děti zdravé a kvalitní jídlo a podporují jejich přirozený a zdravý vývoj, ke kterému dobrá a nutričně vyvážená strava významnou měrou přispívá.

Hanka Murphy, koordinátorka pro Pardubický kraj

Na reportáž z toho školení se můžete podívat na záznamu Regionální TV OIK: http://oik.cz/zpravy/jidelnicek-zakladni-a-materske-skoly-bude-bohatsi-o-nove-pokrmy/

Zpět na aktuality

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací