01 listopad 2018

Školáci vyrazili na ekofarmy

Autor: Skutečně zdravá škola

Ministerstvo zemědělství se rozhodlo, že vytáhne školní děti na vzduch – a my budeme u toho. V rámci nového projektu Podzim na ekofarmě organizuje PRO-BIO Liga pro děti z deseti základních škol exkurze, jejichž cílem je vždy některá z ekofarem v jejich kraji.

Děti tak budou mít šanci zjistit, kde se bere jídlo, jak to funguje v ekologickém zemědělství a jak vznikají biopotraviny.

Uvidí farmy, kde se při pěstování plodin obejdou bez chemických přípravků. Poznají zvířata, které tráví většinu roku na čerstvém vzduchu a místo průmyslových směsí dostávají přirozenou stravu…a dozvědí se, že osud většiny zvířat v konvenčním zemědělství se od běžného života na ekofarmě  zásadním způsobem liší.

A na které ekofarmy se s dětmi vypravíme?

Agrofyto

Valašská ekofarma Arofyto se zaměřuje na produkci mléka a hovězího masa v biokvalitě. V rámci exkurze se děti porozhlédnou po hospodářství a uvidí, co obnáší celoroční práce na farmě, od přípravy a skladování krmiv až po práci se zvířaty. Děti si mohou pohladit telátko či usednout za volant některého z traktorů, chybět nebude ani ochutnávka mléčných produktů z farmy.

Babiny

Ekofarma Babiny v Českém středohoří se specializuje na chov masného skotu a koní, k farmě patří také několik desítek hektarů sadů. Děti poznají každodenní provoz farmy, podívají se do sušárny masa a ovoce, kde ochutnají například sušené třešně z místního ekosadu.

Ekofarma Bošina

Rodinná ekofarma, která má ve svém znaku motto “Jen vůl nejí hovězí”, se nachází na území CHKO Broumovsko. Rodina Bošinových tu kromě hovězího dobytka chová také prasata a drůbež, mají tu také Dětskou farmu, kde si malí návštěvníci můžou prohlédnout mnoho dalších druhů hospodářských zvířat.

Košík

Na ekofarmě Košík uvidí děti téměř všechna domácí zvířata. Chovají tu především ovce, ale také kozy, dvě krávy, prasata, drůbež a králíky, k vidění jsou tu i kočky, psi, divočák Chrochtík a osel David. Na farmě se pěstuje obilí, ovoce, zelenina, luštěniny, bylinky, to vše v biokvalitě. Děti se vypraví do moštárny a zjistí, že ze smetany v obyčejné zavařovací sklenici získají pouhým třepáním skutečné máslo.

Medník

Usedlost Medník se nachází v nádherné krajině mezi řekami Vltavou a Sázavou. Malí návštěvníci tu zjistí, co obnáší péče o stádo mléčných krav a další hospodářská zvířata včetně koně. Podívají se i do truhlářské dílny, kde si vyzkouší některé nástroje, prohlédnout si můžou i historické zemědělské náčiní. A zdejší hospodáři si pro ně chystají samozřejmě i ochutnávku aktuálních produktů z farmy.

Kozí farma Pěnčín

Na Kozí farmě Pěnčín v Jizerských horách chovají kromě koz také ovce, krávy, prasata a králíky. Děti navštíví také sýrárnu, kde uvidí, jak se vyrábí sýr nebo jogurt. V místní dílničce si vyrobí zvířátko z vlny nebo z korálků.

Díky projektu Podzim na ekofarmě, který podpořilo Ministerstvo zemědělství, vyrazí ještě letos se školou na ekofarmu přes tři sta dětí. Přáli bychom si jen, aby dětí, které se školou vyrazí na ekofarmu, bylo mnohem víc – snad se to podaří příští rok…

Projektu Podzim na ekofarmě se účastní tyto školy: ZŠ Slovan, Kroměříž, Zlínský kraj; ZŠ Malé Svatoňovice, Královéhradecký kraj; ZŠ Koloděje, Praha; ZŠ Ústavní, Praha; ZŠ Úprkova, Hradec Králové, Královéhradecký kraj; ZŠ G. A. Lindnera, Rožďalovice, Středočeský kraj; ZŠ Ing. M. Plesingera, Neratovice, Středočeský kraj; ZŠ Mikulova, Praha; ZŠ a MŠ Staňkovice, Ústecký kraj.

Při výběru byla přednost dána školám zapojeným v programu Skutečně zdravá škola, programu Ekoškoly nebo programu Zdravá školní jídelna.

Zpět na aktuality

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací