23 říjen 2018

PROJEKTOVÝ DEN se Skutečně zdravou školou v Základní škole Koloděje

Autor: Skutečně zdravá škola

Pozvánka od školy, která právě získala stříbrný certifikát programu Skutečně zdravá škola, se neodmítá.

Těšila jsem se, protože o tom, jak jsou aktivní, vím moc dobře, jejich příspěvky pravidelně plní blog i facebookové stránky SZŠ a já sama osobně jsem měla možnost se některých aktivit a seminářů ve škole nebo přímo na školní zahradě účastnit.

ZŠ Koloděje je malá a krásná obecná škola se 125 žáky.  Při pondělním projektovém dni bylo rušno nejen ve všech třídách, ale i na chodbách.

Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí… Nestihla jsem hned první akci -  volbu Miss apple, neboli soutěž o nejkrásnější dětmi donesené jablko. Ale děti se pochlubily a k mému překvapení vyhrálo jablko, pyšnící se nikoliv velikostí, ale krásným tvarem a hlavně zbarvením. Druhou soutěž už jsem si nenechala ujít, nejdelší oloupaná jablečná slupka měřila 100 cm! To byl tedy úctyhodný výkon, ozvláštněný faktem, že výhercem byl hoch, který držel loupačku podruhé v životě v ruce.

Děti nevěděly, kam dřív skočit. Připravovaly se kuchařky z donesených receptů, soutěžilo se o nejkrásnější návrh titulní strany kuchařky a mezitím loupala jablka ostošest.  Jak by ne, štrúdly plněné jablíčky, rozinkami, ořechy a ovoněné skořicí měly být překvapením pro paní kuchařky.

Na chodbách se v truhlících zelenaly lístky salátů, k poledni už řádně prořídlé. Děti je otrhaly, ozdobily jimi vlastnoručně vyhotovené pohoštění a neváhaly nabízet a odtajňovat původ.  Mezi všemi barevnými dobrotami jsem ochutnala mrkvovou, okurkovou a pomazánku z červené řepy, ale stoly byly plné i ovocných a zeleninový špízů. Mňam!

Ve třídách se mezitím vybraly nejkrásnější návrhy na obal kuchařky a už děti kreslily svůj zdravý talíř. Prošla jsem všechny lavice a překvapilo mě, kolik z nich  mělo na  talíři rybku v mnoha podobách, od pražmy, přes pstruha až po anonymní filé. A potěšil mě klučina, kterému chutná úplně stejný salát jako nám doma – polníček, červená řepa, mrkev, jablko, semínka.  Možná jsem ho zaskočila otázkou, kdy vlastně sezóna polníčku je, ale slíbil, že si najde.

Když jsem  děti pozorovala, jak se lopotí se škrabkou a co práce jim dá naloupat plátky jablek, říkala jsem si, že praktických činností v rámci výuky není nikdy dost.

Pan ředitel připravil krásnou prezentaci se všemi aktivitami, které ve škole proběhly. A nebylo jich málo, namátkou sluníčkový den, bramborobraní, návštěvy farem, Zemědělství žije..  Každé třídě pan ředitel promítnul a osobně okomentoval.

 Díky za pozvání!

Praha, říjen 2010

 Karolina Kallmünzerová, manažerka programu Skutečně zdravá škola

Zpět na aktuality

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací