14 listopad 2014

Otevřený dopis hlavnímu hygienikovi, Vladimíru Valentovi

Autor: Margit Slimáková

Snažíme se o konstruktivní debatu s úředníky a odborníky na státní úrovni. Zatím se však setkáváme jen s obecnými proklamacemi a neopodstatněnou kritikou. Jak dopadlo včerejší setkání v rámci pracovní skupiny, kde nám účast doporučil hlavní hygienik Vladimír Valenta se dočtete níže, v otevřeném dopise:

Vážený pan doktore,

dovoluji si Vám napsat zprávu o mé účasti v pracovní skupině doc. Müllerové, kterou jste mi před několika měsíci doporučil, když jsem se za iniciativu Skutečně zdravá škola chtěla zapojit do diskuze o změně výživových doporučení u nás. Setkání se odehrálo teprve včera. Až na místě jsem se dozvěděla, že jsem na místě ne jako člen, ale jako host mezi tzv. „velmi aktivními společnostmi pro výživu“ stejně jako tři další hosté:

  • zástupce firmy Nestle,
  • majitelka privátní redukční firmy, Dr. Málková a
  • ředitelka společnosti Víš, co jíš, která dává značky na zdravé polotovary

Během setkání byly všechny tyto společnosti chváleny za jejich zodpovědný přístup. Jedině naše iniciativa Skutečně zdravá škola byla výhradně jenom kritizována, a to obecnými hesly typu: že ohrožujeme školní stravování, které je stříbrem naší země, že školní stravování není problém a jak obvykle, že jsme neodborníci.

Byla jsem překvapená účastí soukromých subjektů, které přirozeně sledují vlastní zájmy (viz. Nestlé a příspěvek o tom, že dostatečným opatřením je dobrovolná samoregulace, že nedoporučují legislativní restrikce - jaké překvapení), bez ohledu na jejich odbornost, která byla ale vyčítaná pouze nám.

Celkové vyznění pracovní skupiny pro mě bylo to, že skupina spolupracuje pouze s těmi, kdo nekritizují současný systém a naopak jsou v něm zapojení a profitují z něj. Jako vstupní heslo mezi vámi vnímám: “máme skvělý systém školních jídelen a spotřební koš je moderní prostředek pro zajištění zdravé výživy“.

Jednoznačně mi účast na pracovní skupině sebrala zbytečně čas, ale především iluzi o fungování systému. K jednáním jsem byla pozvána účelově pro pouhé prokázání zájmu ze strany odborníků. K žádné diskuzi nedošlo. Není zde zájem současný systém konstruktivně hodnotit a zlepšovat, jeho kritika je nepřípustná.

Skutečně zdravá škola je jediná iniciativa takového rozsahu, nezisková, bez propojení s potravinářským průmyslem, s podporou aktivně se zapojujících a o zdravou stravu zajímajících se rodičů i odborníků. Koncentrujeme kritický náhled na současný spotřební koš a usilujeme o jeho změnu a jsme dle mého názoru velmi relevantní skupinou.

Je tedy situace opravdu taková, že nemá význam se zasazovat změnu SK, protože vy sami v něj věříte a máte ho za správný? Impuls musí totiž zjevně vzejít od Vás. Dokud se tak nestane, pouze nás konejšíte přísliby účasti a zapojení, které nejsou myšleny vážně, což všechny strany zbytečně okrádá o čas a energii.

Vašemu rozhodnutí se samozřejmě přizpůsobíme i o něm budeme informovat rodiče.

S pozdravem Margit Slimáková

Zpět na aktuality

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací