21 leden 2019

Co se může změnit ve škole za jeden rok aneb příklad dobré praxe

Autor: Skutečně zdravá škola

V ZŠ a MŠ Višňové se dějí zázraky. Díky skvělé spolupráci vedení školy, školní jídelny a komunikaci s rodiči se v této škole během jednoho roku událo spoustu pozitivních změn.

Na základě auditu školní kuchyně a skladů surovin došlo k nahrazení spousty výrobků kvalitnějšími. Jídelna nyní používá místo margarínů máslo, trvanlivé mléko bylo nahrazeno čerstvým, do klasických těstovin se přidávají grahamové, bílou mouku míchají s celozrnnou moukou špaldovou.

Po proběhlém praktickém školení pro paní kuchařky byly zařazeny do jídelníčku nové suroviny, jako jsou bulgur, kuskus, jáhly, pohanka a tofu.

Jídelna také nepoužívá žádné ztužené tuky, nenakupuje ochucené jogurty, tvarohy, sladké pečivo a slazené kakaové směsi, které byly nahrazeny pravým kakaem. Ke slazení nápojů se používá med a nepřislazované ovocné dřeně. Polévky jsou místo mouky zahušťovány rozmixovanou zeleninou nebo luštěninou. Dochází také k postupnému snižování soli v pokrmech a hojnému využití sezónní nabídky ovoce a zeleniny od regionálních zemědělců.

Škola se také velmi aktivně zapojila do akce Miluji jídlo, neplýtvám, která byla zaměřena na snížení množství zbytků ze školní jídelny. Žáci jsou vedeni k uvědomění si vztahu mezi stravováním a zdravím člověka a jsou informováni o novinkách ve stravování a vedeni k tomu, aby jídlo ochutnali. Velmi přínosná pro žáky byla i exkurze za regionálními prvovýrobci potravin s názvem Odkud pochází jídlo, kterou škola pro ně zorganizovala.

Pro rodiče škola uspořádala dva velmi úspěšné semináře, jeden na téma zdravých školních svačin a druhým seminářem Sladký život bez cukru byla spuštěna kampaň proti nadužívání cukru dětmi. Rodiče mají také možnost prostřednictvím webu napsat připomínku, vzkaz nebo podnět, který se týká stravování.

Musím konstatovat, že s takovou školou je radost spolupracovat, pan ředitel dělá opravdu maximum pro to, aby se škola krok za krokem posouvala k lepšímu. Moc ráda se tam vracím a těším se na další pozitivní změny, kterých bude jistě za další rok spousta.

Mgr. Andrea Hrušková, regionální koordinátorka programu Skutečně zdravá škola v Jihomoravském kraji

Zpět na aktuality

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací