27 listopad 2014

Brazilská výživová doporučení

Autor: Margit Slimáková

Ministerstvo zdravotnictví Brazílie právě vydalo aktuální výživová doporučení pro veřejnost. Obdobnou aktualizaci, která by měla být základem pro smysluplnou změnu vyhlášky o školním stravování, očekáváme i od našich státních institucí.

Ministerstvo zdravotnictví Brazílie právě vydalo aktuální výživová doporučení pro veřejnost. Obdobnou aktualizaci, která by měla být základem pro smysluplnou změnu vyhlášky o školním stravování, očekáváme i od našich státních institucí.


Brazilská výživová doporučení jsou postavena na potravinách, způsobu stravy a jídle, ne na živinách. 


1. Jako základ stravy jezte přirozené, minimálně průmyslově upravované potraviny.
2. Oleje, tuky, sůl a cukr používejte v malých množstvích, k dochucení přirozených anebo minimálně průmyslově upravovaných potravin.
3. Omezujte průmyslově upravované potraviny.
4. Vylučujte vysoce průmyslově upravované potraviny. 
5. Jezte pravidelně, ve vhodném prostředí a jeli to možné ve společnosti. 
6. Nakupujte v místech nabízejících pestrý sortiment přirozených a minimálně průmyslově upravovaných potravin. 
7. Naučte se vařit, sdílejte své zkušenosti a vařte. 
8. Plánujte dostatek času pro jídlo a jeho přípravu. 
9. Pokud jíte mimo domov, vybírejte si místa nabízející čerstvě připravovaná jídla. 
10. Dávejte si pozor na reklamy a marketing potravinářských společností.

Zpět na aktuality

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací