06 březen 2018

Zemědělství žije a může i na vaší škole

Autor: Skutečně zdravá škola

Od roku 2015 spolupracuje program Skutečně zdravá škola s projektem Zemědělství žije, který organizuje Zemědělský svaz České republiky. Nyní je možné rezervovat podzimní termíny návštěv lektorů ve vaší škole.

Na základě spolupráce Zemědělského svazu České republiky a Skutečně zdravé školy se od školního roku 2015/2016 uskutečnilo mnoho besed na základních školách, které se týkaly tohoto často opomíjeného tématu: nezbytnost zemědělství ve vztahu k produkci potravin a přiblížení prvovýroby dětem.

Besedy se například konaly na  ZŠ Prodloužená Pardubice, ZŠ Chomutov, ZŠ Horní Jelení, ZŠ Bílý Kostel nad Nisou,  Akademie hotelnictví Plzeň, ZŠ Božinova-Plesingera Neratovice, ZŠ Plzeň, Terezie Brzkové, ZŠ Kladno, Moskevská, ZŠ Pěnčín a ZŠ Dr. E. Beneše Čakovice.

První vyučovací hodinu se děti zapojí do diskuse o tom, proč je pro člověka zemědělství tolik důležité a proč mají kupovat české potraviny. Děti se dozvědí, že ne všichni lidé na světě si mohou vypěstovat potraviny a že půda není všude úrodná, a proto bychom se jí měli vážit a podporovat její úrodnost například i zachováním živočišné výroby. Z povídání a promítání fotografií ze zemědělské prvovýroby a z chovu hospodářských zvířat se děti dozvědí, jak moderní je dnešní hospodaření a jakou práci zemědělci na polích i ve stájích musí každodenně zastat.

Druhou vyučovací hodinu mají děti možnost otestovat svoje znalosti v poznávacích soutěžích. Zkoumají sušené plodiny, semínka i fotografie hospodářských zvířat a zemědělských strojů. Zajímavým oříškem pro většinu bývá přiřazování potravin ke komoditám, z nichž se vyrábí, či ke zvířatům, která je poskytují. Zlatým hřebem poznávací hodiny je jednoznačně možnost vyzkoušet si dojení z umělého vemene či ukázka stáje pro dojnice. Na všechny děti čeká odměna v podobě brožury Poznáváme zemědělství či zemědělského pexesa, které vyrobil Zemědělský svaz.

Více o projektu najdete na webu www.zemedelstvizije.cz.

Organizátoři projektu již nyní shromažďují poptávku od škol na podzimní besedy. Škola si předběžně zamluví besedu a organizátoři s nimi přesný termín domluví v červnu a nejlépe v září 2018.

Kraje, které mohou poptávat besedu ve škole: celé Čechy, Vysočina a nyní i Brno.

Zpět na aktuality

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací