17 září 2017

Vzdělávací den na Rodinné farmě Částkov u Žumberku

Autor: Skutečně zdravá škola

Znáte už svého farmáře? Že ne? Pak máte příležitost ve čtvrtek 21. září, kdy Vás spolek Skutečně zdravá škola srdečně zve společně s majiteli na farmu Rodinná farma Částkov u Žumberku v okrese Chrudim.

Zájemci z řad veřejnosti mohou farmu navštívit od 15.30 hodin, kdy tam skončí celodenní vzdělávací exkurze, kterých se zúčastní celkem téměř 150 dětí, žáků a jejich učitelů z mateřských a základních škol z blízkého okolí. Kromě nákupu čerstvé zeleniny a ovoce si tak budou moci zájemci farmu prohlédnout a zeptat se na vše, co je zajímá. Stálí zákazníci si pak budou moci vyzvednout svou dopředu objednanou bedýnku.

“Chceme, aby sdílené zkušenosti z exkurze byly také inspirací pro ostatní školy v okolí. Chceme jim ukázat, že návštěva farem má pro děti obrovský vzdělávací přínos, kde se nejen dozvědí o fungování farmy jako takové, ale také zajímavé informace o všech zvířecích obyvatelích farmy a na poli si teď v době vrcholné sezóny vyzkouší roli farmáře sklízejícího úrodu včetně dojení kozy a krávy,” vysvětlila Hana Murphy, koordinátorka programu v Pardubickém kraji.

“Mladí lidé jsou dnes stále více odtrženi od míst, odkud pochází jídlo. Tím, že stráví nějaký čas na farmě, získají lepší představu o procesu, z jakých produktů jídlo vzniká, zpracovává se a putuje z farmy až na jejich talíř. Vidět pak vše na vlastní oči, je pro ně skvělý a poučný zážitek. Podpoří je tak v tom, aby se stali rozumnými a zodpovědnými spotřebiteli potravin,” objasnila Hana Murphy.

Pravidelná návštěva farem je pro děti a žáky škol přihlášených v programu Skutečně zdravá škola naprostou samozřejmostí. Učitelé také mohou využívat metodické materiály a pracovní listy z webu iniciativy přímo ve výuce.

Rodinná farma Částkov je malá rodinná farma, která hospodaří dle zásad ekologického zemědělství na 30 hektarech půdy ve východních Čechách na úpatí Železných hor. Na necelém hektaru pěstují ovoce a zeleninu, zbytek jsou lesy a pastviny, na kterých chovají skot, ovce, koně a kozy. Vše je pěstováno a chováno čistě, přirozeně, s láskou k přírodě, k člověku i ke zvířatům.

Na farmě se v roce 2016 konala akce Poznej svého farmáře Ministerstva zemědělství, zúčastnili se také letošních Národních dožínek na Letné a především - jejich bedýnky jsou týden co týden beznadějně vyprodané!

Akce proběhne v rámci projektu: „Rozvoj programu Skutečně zdravá škola“. Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

Akce se koná pod záštitou radního Pardubického kraje Václava Kroutila. Pardubický kraj akci též finančně podpořil.

Pozvánka na akci. 

Zpět na aktuality

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací