03 březen 2018

Jarní očista přírodní cestou

Autor: Mgr. Dagmar Škodová, naturopatka, Česká naturopatická společnost

Jaro je vhodným časem pro očistu těla. Naše tělo touží po „jarním úklidu“.

Při něm vylučovací orgány – ledviny, játra, střeva a kůže – podněcují látkovou výměnu a detoxikaci.  Tím podpoříme i náš imunitní systém, který nám pomáhá udržet naše „nepřátele“, tedy viry, bakterie a plísně, které nás neustále obklopují, v šachu. Tak rozsáhlý systém lze podporovat komplexně zdravým životním stylem s dostatkem spánku, pohybem na čerstvém vzduchu a výživou bohatou na vitamíny a minerální látky.

Jaro nám nabízí zelené listy a sladké plody. Zelené listy obsahují chlorofyl což je životní silou rostliny a tu lze společně s její vlákninou, minerálními látkami a vitamíny velmi chutně využít.

Smoothie z jarních bylinek

Suroviny: 

 • Hrst listů planých bylinek, například řebříček, pampelišky, sedmikrásky a kopřivy
 • 5 sušených datlí
 • 2 banány
 • 1 citron ( pokud je bio, můžeme použít i kůru)
 • 1 litr vody

Příprava:

Všechny suroviny rozmixujeme na kaši. Tato konzistence navzdory sladkým plodům chutná mírně nahořkle. Díky intenzivnímu mixování listy nezhnědnou a zbytek i večer chutná a účinkuje dobře.

Smoothie na podporu látkové výměny

Suroviny:

 • Dužina ½ avokáda
 • ½ hrušky bez jadřince, bio nemusíme loupat
 • ½ citronu
 • 2 hrsti planých bylinek (nebo hrst bylinek a hrst mladého špenátu či listy salátu)
 • Asi 1 cm čerstvého oloupaného zázvoru
 • ¼ litru vody
 • Trochu olivového oleje

Příprava:

Avokádo a hrušku nakrájíme nahrubo. Přidáme citron. Rozmixujeme. Pak přidáme zázvor a nadrobno nakrájené bylinky. Dolijeme vodou a přidáme trochu oleje a promixujeme.

Co nám nabízí jarní bylinky ?

Kopřiva dvoudomá (nať,  listy) - obsahuje flavanoidy, minerální látky, karotenoidy, aminokyseliny, organické kyseliny. Zlepšuje a povzbuzuje metabolismus, dodává energii. Detoxikuje organismus, podporuje zdraví cév, srdce, napomáhá cirkulaci krve.

Sedmikráska obecná - obsahuje  hořčiny, flavanoidy, silice. Povzbuzuje látkovou výměnu, pomáhá při onemocnění dýchacích cest.

Pampeliška lékařská -  obsahuje hořčiny, vitamíny, minerály, silice, aminokyseliny, fytosteroly. Detoxikuje organismus a povzbuzuje metabolismus. U dětí používat menší množství nebo tuto bylinu vynechat.

Řebříček obecný -  obsahuje flavanoidy, hořčiny. Podporuje trávení. V lidovém léčitelství našel uplatnění také při menstruačních potížích. Mladé listy se přidávají do salátů a polévek.

Zpět na aktuality

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací