17 říjen 2017

Inspirace z dánské školní zahrady

Autor: Skutečně zdravá škola

Nedávno jsme navštívili dvě školní zahrady v Kodani a jejím okolí. Podívejte se na obrázky a nechejte se inspirovat.

Školní zahrady byly až do 60. let minulého století v Dánsku velmi rozšířené, v podstatě každá škola ji měla. Pak ale přišla vlna rušení na parkoviště a okolní výstavbu. Dnes je v Dánsku jen několik desítek školních zahrad, ale zájem škol o jejich znovuvybudování je obrovský. Některá města a obce tyto snahy podporují. 

My jsme se byli podívat na velké "školní zahradě" Haver tir Maver, která slouží pro desítky škol v okolí města Humlebæk. Žáci z okolních škol přichází na zahradu 16 krát ročně a pod vedením pedagogů sledují celý sezónní proces na zahradě, od přípravy půdy, setí, pletí, až po sběr a přípravu vlastního pokrmu. Každý žák má k dispozici přibližně 1 metr čtvereční půdy, na kterém pěstuje "svoji" zeleninu. 

Hned vedle políček pro pěstování je prostor určený k čištění a přípravě pokrmů z čerstvé zeleniny. Žáci mohou také na ohništi připravit teplé pokrmy. 

Políčka pro jednotlivé třídy a školy

Stůl připravený pro děti k přípravě pokrmů, včetně receptu a nástrojů

Ohniště 

Kluci vaří

Mytí nádobí je součástí hodiny vaření

V takovýchto "nádobách" pěstují zeleninu, slouží i jako místo k odpočinku

Nebo v takovýchto nádobách

Zpět na aktuality

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací