19 březen 2018

Dohoda o stravování dítěte s dietou - vzorová smlouva

Autor: Skutečně zdravá škola

Rodiče mohou zařízení školního stravování požádat, aby jejich dětem ohřály z domu přinesený dietní pokrm, pokud jídelna sama dietní pokrmy nenabízí. Co je potřeba, aby tato spolupráce mohla fungovat?

Některá zařízení školního stravování připravují pro strávníky dietní pokrmy, některé ne. Není to jejich povinnost. Všechny školní jídelny ale musí poučit rodiče uváděním alergenů v jídelníčku. Školní jídelna by také měla dát rodičům možnost odhlašování problematických pokrmů a jejich nahrazení pokrmem doma připraveným.

Pokud chce škola plnit program Skutečně zdravá škola nebo školka, je povinností školní jídelny ohřát domácí dietní pokrm. Vyplývá to z kritéria B7  Respektujeme potřeby strávníků se specifickou dietou tím, že jim školní jídelna umožní ohřátí z domu doneseného dietního pokrmu.

Pro variantu ohřátí vlastního pokrmu ve školní jídelně je třeba mít uzavřenu Smlouvu o donášce vlastních pokrmů do zařízení školního stravování se zařízením, které má doma připravený pokrm vydávat. Možnost ohřátí strávníkem přineseného pokrmu by měla školní jídelna také zapracovat do provozního řádu kuchyně, případně do plánu HACCP.

Níže přikládáme vzorovou dohodu mezi rodiči dítěte s dietou a zařízením školního stravování.

Dohoda o ohřívání dietním pokrmů v zařízení školního stravování - vzor