21 prosinec 2017

Bylinková výpomoc se zimními potížemi dýchacího ústrojí

Autor: Skutečně zdravá škola

Zimní období často přináší potíže dýchacího ústrojí. Běžná jsou nachlazení spojená s kašlem, chřipky či ucpané dutiny.

Obvyklou výbavou všech domácností pro boj s těmito onemocněními je dostatečná zásoba kapesníků. Dnes si představíme 2 bylinky, které by neměly chybět ve Vaší zelené lékárně a které jsou velmi účinné při řešení právě nemocí dýchacího ústrojí. Navíc se hodí k pěstování na zahradě či v květináči.

Divizna velkokvětá, jejíž latinský název Verbascum thapsus zní trošku jako zaklínadlo z Harryho Pottera, je vysoká bylina, která nechyběla na žádné zahrádce našich babiček. Divizna je bylina, která pochází z Evropy a je tedy snadné si ji doma vypěstovat. Preferuje slunná místa s písčitou půdou. Rostlina se cítí dobře před teplou zdí. Když se na zahradě zabydlí, tak se množí samovolným výsevem. Je dobré nechat rostlinám prostor a rozsazovat je s 40-50cm odstupem.

Sklízí se žluté části květů bez zelených kališních listů. Ideálně se sbírá v poledne za suchého počasí od července do září. Květy ráno rozkvétají a odpoledne uvadají, proto je potřeba květy sbírat průběžně každý den. Vyplatí se květy opravdu dobře vysušit, protože jsou hygroskopické (nasávají vlhkost) a skladování v dobře uzavřených nádobách je naprosto nezbytné. Pozor na semínka, jsou jedovaté.

S čím Vám může divizna pomoci?  

Divizna, díky obsaženým látkám, pomáhá jak u suchého, tak i u vlhkého kašle. Obsahuje hodně slizových látek, i proto je výborná k léčbě onemocnění horních cest dýchacích. Saponiny pomáhají s rozpouštěním hlenů usazených v průduškách, takže se pak lépe odkašlávají. Pomáhá na sliznici dýchacích cest vytvořit ochranný film, který brání jejímu vysychání a tím snižuje nucení ke kašli. Dokáže ulevit také při zánětech průdušek či průdušnice nebo při bronchiálním astmatu.

Jaký je recept na čaj?

Úplně jednoduchý. 1-2 čajové lžičky sušených květů přelijte šálkem vroucí vody a po 10-15 minutách přelijte přes síto, popíjejte 1-3x denně. Na květech jsou jemné chloupky, které mohou dráždit. Je dobré tedy čaj přefiltrovat přes papírový nebo látkový filtr a nedopíjet sedlinu na dně šálku.

Vhodná je také příprava macerátu za studena. Květy zalijte studenou vodou a nechte macerovat 1-2 hodiny. Nálev mírně zahřejte, přeceďte a popíjejte.

Čaj z divizny můžete obohatit o další byliny, např. list jitrocele nebo další antiseptické byliny - dobromysl, bazalku či majoránku.

Další vynikající bylina na dýchací ústrojí je tymián obecný (latinsky Thymus vulgaris). Tymián je vyšlechtěný příbuzný mateřídoušky. Na pěstování je velmi nenáročný a je možné ho mít na okně v květináči. Vyžaduje slunné a suché místo a zeminu ne příliš bohatou na živiny.

Tymián je přítomen ve většině domácností také v sušené podobě jako koření na vaření. I takový tymián můžeme použít nejen na kašel.

Kdy můžete tymián použít?

Tymián je jedna z nejsilnějších antibiotických bylin. Dezinfikuje zejména dýchací ústrojí, ale také trávicí ústrojí. Je vynikající na onemocnění dýchacího ústrojí se zánětem, na záněty průdušek, kašel, angíny, chřipky či záněty žaludeční sliznice. Podporuje vykašlávání, ale zároveň brání suchému kašli.

Jak připravit čaj?

1 čajovou lžičku sušeného tymiánu zalijte šálkem horké vody a nechte vyluhovat 15 minut. Pokud byste chtěli mimořádně silný antibiotický čaj, můžete do šálku přidat 3-5 kapek kvalitního tea tree olejíčku. Tymián je opravdu silná bylinka. Stačí denně vypít 0,4-0,7l čaje a užívat maximálně 14 dní.

Ústup zdravotních potíží můžete ještě podpořit tymiánovou koupelí (100g sušené byliny zalít litrem horké vody a vyluhovat 20 minut pod pokličkou, poté přidat do koupele, která by měla trvat alespoň 15minut) nebo tymiánovým inhalací (lžíci tymiánu nasypat do mísy, zalít 0,5 l horké vody a inhalovat max. 10 minut).

Magdalena Pyšová, Česká naturopatická společnost

Zpět na aktuality

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací